Jakub J. Woźniak się urodził 28 listopada 1988 roku w Radziejowie. Jego rodzice to Agata i Marek. Ma siostrę Natalię. Pochodzi z Przysieka. Ukończył Technikum Ekonomiczne w Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przemystce, gdzie zdał maturę.
W 2015 roku uzyskał tytuł zawodowy magistra teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na podstawie pracy: „Duchowość kapłańska w świetle pism kardynała Josepha Ratzingera” napisanej pod kierunek ks. prof. dr hab. Ireneusza Werbińskiego w Katedrze Teologii Moralnej i Duchowości. W tym samym roku podjął studia doktoranckie z zakresu nauk teologicznych oraz studia magisterskie z nauk o rodzinie. W 2019 roku uzyskał tytuł zawodowy magistra z zakresu nauk o rodzinie na podstawie pracy napisanej w Katedrze Nauk Społecznych i Prawa Kanonicznego pod opieką dr. Krzysztofa Pilarza: „Biblijne podstawy małżeństwa i rodziny w świetle nauczania Ojca Świętego Franciszka”. Rozprawę doktorską pt: „Personalny charakter prymatu Piotrowego w tajemnicy Chrystusa i Kościoła w nauczaniu Josepha Ratzingera-Benedykta XVI” napisał w Katedrze Teologii Systematycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Jana Perszona. 27 października 2021 r. Rada Dyscypliny Nauki Teologiczne wyznaczyła, na podstawie nowych przepisów, trzech recenzentów: ks. prof. dr. hab. Janusza Bujaka (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego), ks. dr. hab. Pawła Borto (Wydział Teologiczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie) i ks. dr. hab. Marka Żmudzińskiego, prof. UWM (Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie) oraz komisję doktorską do przeprowadzenia czynności w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora.
Od 2013 roku zaangażowany jest w działalność samorządową. W Samorządzie Studenckim pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Samorządu Studenckiego oraz Przewodniczącego Komisji Dydaktyki i Jakości Kształcenia w latach 2016-2018. W kadencji 2017-2018 Przewodniczący Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a w 2019 roku Wiceprzewodniczący Doktoranckiego Forum Uniwersytetów Polskich, a od 2020 do 2021 Przewodniczącego. W swojej działalności naukowej jest organizatorem oraz czynnym uczestnikiem konferencji międzynarodowych i ogólnopolskich.
Współpracuje naukowo z Institut Papst Benedikt XVI. (od 2016 roku) oraz z Fondazione Vaticana Joseph Ratzinger-Benedetto XVI (od 2017 roku).
W 2019 roku z ramienia rektora, prof. dr hab. Andrzeja Tretyna koordynował proces tworzenia oraz opracował wizję rozwoju powstającego Centrum Naukowego Ratzingerianum, w którym czuwał nad właściwym procesem przyznawania Interdyscyplinarnej Nagrody Naukowej Ratio et Spes przyznawanej wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Fondazione Vaticana Joseph Ratzinger-Benedetto XVI. Od 2021 do 2022 roku pełnił funkcję sekretarza Centrum.
W dniu 26 stycznia 2022 roku odbyła się publiczna obrona doktoratu zakończona nadaniem stopnia doktora nauk teologicznych przez Radę Dyscypliny Nauki Teologiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Głównym obszarem działalności naukowej jest prowadzenie badań naukowych z zakresu pism Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Interesuje się teologiczną dogmatyczną, teologią fundamentalną i liturgiką.
Poza obszarem naukowym interesuje się pszczelarstwem, skokami narciarskimi, piłką siatkową oraz bieżącą polityką w Polsce i na świecie.
Właściciel trzech psów rasy Jacka Russell Terrier oraz hodowli psów radowych Kraina Kujaw (FCI). Członek Związku Kynologicznego w Polsce.